
Spoločnosť IKEA na Slovensku zaznamenáva finančný úspech a od základov mení svoj spôsob podnikania. Celkový obrat v IKEA Bratislava stúpol o 9,2 % na 117,1 milióna eur. Obchodný dom v minulom finančnom roku zároveň navštívilo viac než 2,9 milióna ľudí. Ďalším krokom spoločnosti je práca na väčšej dostupnosti pre zákazníkov a udržateľnosti. V roku 2020 otvorí výdajné miesta v troch preferovaných slovenských mestách.
V novom roku spoločnosť okrem iného plánuje otvorenie troch výdajných miest v preferovaných slovenských mestách, a to v Nitre, Banskej Bystrici a Žiline. „Neustále pracujeme na zlepšovaní našich služieb a dostupnosti pre čo najviac ľudí. Investujeme do nových predajných kanálov, inovatívnych formátov obchodov a digitálnych platforiem,“ vysvetľuje Mounia El Hilali, generálna riaditeľka IKEA a riaditeľka v oblasti trvalej udržateľnosti pre Českú republiku, Maďarsko a Slovensko. Zároveň dodáva, že spoločnosť prechádza najväčšou transformáciou v histórii značky IKEA. „V posledných rokoch sme podnikli dôležité strategické kroky smerom do budúcnosti a sme si vedomí toho, že potrebujeme zohraný tím zamestnancov.“ IKEA má ambíciu prejsť do roku 2030 na výhradne obnoviteľné a recyklované materiály, a splniť tak ciele v rámci svojej stratégie.
IKEA sa zamerala i na to, aby ľuďom zjednodušila nakupovanie online formou a v obchodných domoch ponúka digitálne riešenia. Ide o nové služby dopravy, montáže alebo inštalácie. „Obchodné domy IKEA zostávajú aj naďalej dôležitou súčasťou nášho podnikania a taktiež aj predmetom našich ďalších investícií. V minulom roku sme do obchodných domov investovali viac ako 500 tisíc eur,“ hovorí Federica Barberis, obchodná riaditeľka pre Českú republiku, Maďarsko a Slovensko.
Výdajné miesta a aktualizácia webovej stránky
V roku 2020 plánuje spoločnosť otvoriť „neznačkové“ výdajné miesta v mestách Nitra, Banská Bystrica a Žilina. Prevádzkovať ich bude externá spoločnosť. Vďaka tomu bude IKEA bližšie k zákazníkom v miestach, ktoré v rámci vyzdvihnutia zásielok preferujú. „Výdajné miesta zákazníkom ponúkajú možnosť vybrať si, kde a kedy si chcú objednávku vyzdvihnúť. To, že si dovezú výrobky domov sami, je cenovo dostupnou alternatívou k dopravnej službe,“ uvádza Federica Barberis. Koncom januára IKEA spustí nový responzívny web s vylepšenou funkciou vyhľadávania, aktualizovaným obsahom, ako aj novými kategóriami a filtrami.
Kroky k trvalej udržateľnosti
Cieľom IKEA je byť do roku 2030 úplne cirkulárnou spoločnosťou. Nové výrobky preto vyvíja tak, aby bolo možné ich opraviť, upraviť, opätovne využiť či predať. Lokálne sa pritom zameriava na dve oblasti. V prvej rieši to, ako predchádzať vzniku odpadu a ako zaistiť, aby všetok produkovaný odpad bol opäť využití v dodávateľskom reťazci. Na Slovensku sa úspechu teší iniciatíva Druhý život látkam. Druhou oblasťou je inšpirácia a zapojenie zákazníkov do cirkulárnej spotreby. Cieľom IKEA je poskytnúť zákazníkom vedomosti, inšpiráciu a služby, ktoré im pomôžu s predĺžením životnosti, zdieľaním, prenájmom alebo s opätovným predajom ich nábytku. V tejto oblasti spoločnosť spustila iniciatívu Druhý život nábytku, v rámci ktorej môže zákazník spätne predať nepotrebný nábytok.
Nákupné správanie zákazníkov sa mení
Na Slovensku sa za uplynulý rok predalo 15,6 milióna výrobkov, pričom nákupy v obchodnom dome mali priemernú hodnotu 69 eur. Úspech zaznamenala aj reštaurácia a bistro obchodného domu. Najväčším predajným hitom sa stali mäsové guľôčky, stúpa však aj predaj zeleninových. Nákupné správania zákazníkov sa mení a zvyšuje sa záujem o nakupovanie cez internet. Internetové tržby minulý rok stúpli až o 60,7 % a návštevnosť webu v porovnaní s predchádzajúcim rokom narástla o 6,6 %. Zároveň sa zvýšila aj priemerná hodnota nákupu na internete, a to 408 eur.