Predajca elektroniky a nábytku Okay uzavrie do 25. januára všetky predajne. Dôvodom je zlá ekonomická situácia. Zásoby z týchto obchodov premení v maximálnej miere na hotovosť na uspokojenie veriteľov. Spoločnosť taktiež obmedzuje režijné náklady centrály, zmenšuje skladovacie priestory a optimalizuje procesy. Tieto kroky sú nevyhnutné na zabezpečenie ekonomickej efektivity a redukciu prevádzkových nákladov.
Spoločnosť Okay sa už dlhšiu dobu nachádza v nedobrej finančnej situácii. V novembri požiadala o trojmesačné moratórium, ktoré ju má ochrániť pred veriteľmi, a o povolenie na reštrukturalizáciu. „Spoločnosť Okay, špecialista na veľké domáce spotrebiče a TV, stála pred zásadným rozhodnutím. Po tridsiatich rokoch fungovania dospela k bodu, kedy je súčasný model maloobchodných predajní, zameraných prevažne na predaj veľkého elektra a nábytku, neudržateľný. Kombinácia výrazného rastu nákladov a stagnácie trhu spôsobila, že pokračovanie v tomto formáte nedáva ekonomický zmysel,“ uvádza firma v tlačovej správe.
Medzi kľúčové dôvody týchto zmien patrí podľa vyjadrenia firmy vplyv covidových reštrikcií, ktoré výrazne zmenili spotrebiteľské správanie, a tiež prudký nárast nájmov a personálnych nákladov v dôsledku inflácie. Tieto faktory boli ďalej umocnené celkovým poklesom trhu:„Priemerná hodnota objednávok i marží zostáva na podobnej úrovni niekoľko rokov, zatiaľ čo náklady neúmerne rastú. Tento stav si vyžaduje strategické zmeny, ktoré zaistia dlhodobú udržateľnosť spoločnosti.“
Plán stabilizácie
V rámci plánu stabilizácie spoločnosť pristúpila k sérii opatrení. Do 25. januára 2025 sa zatvoria všetky maloobchodné predajne. commerce s veľkoobchodným predajom. Hlavným pilierom bude e-shop a veľkoobchodné predajne typu cash and carry. Zákazníci budú mať možnosť využiť doručenie na adresu alebo osobný odber vo veľkoobchodných predajniach. Spoločnosť plánuje rozšíriť sieť týchto predajní na 10 až 14 lokalít v Českej republike a na Slovensku.
Predbežná reštrukturalizácia
Súčasťou plánu je aj využitie predbežnej reštrukturalizácie. „Tento proces, ktorý je zakotvený v zákone o predbežnej reštrukturalizácii, umožňuje podnikateľom vo finančných ťažkostiach riešiť situáciu včas, a tak odvrátiť úpadok a konkurzné konanie. Spoločnosť ponúka veriteľom uspokojenie pohľadávok rádovo v desiatkach percent, čo je oveľa výhodnejšie ako insolvenčné varianty, ktoré ponúkajú iba dve až tri percentá. Súčasný manažment spoločnosti sa zaväzuje maximálne chrániť záujmy veriteľov, zamestnancov aj zákazníkov. Po celú dobu reštrukturalizácie spoločnosť funguje a plní všetky svoje záväzky voči zákazníkom a zamestnancom,“ komentuje firma. Aktuálne sa spoločnosť nachádza vo fáze vyjednávania s veriteľmi o podpore reštrukturalizačného plánu.