Dvojaká kvalita potravín, ktoré sa predávajú v starých a nových krajinách Európskej únie, je politický a etický problém, zaznelo na panelovej diskusii na kongrese Samoška, ktorý sa dnes koná v Trnave. „Na európskej úrovni musí byť dohoda, ako postupovať proti výrobcom, ktorí také praktiky používajú. Spotrebiteľ nebude rozdielnu kvalitu znášať donekonečna,“ uviedol ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR Jozef Bíreš.
Ministerstvo pôdohospodárstva tento týžden zverejnilo druhý test, ktorý porovnával potraviny rovnakej značky kúpené na Slovensku a v Rakúsku. Z tridsiatichtroch testovaných produktov bolo šestnásť potravín kúpených v tuzemsku podľa vyjadrenia Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR výrazne horšej kvality. „Máme jednotnú Európu a jednotný trh. Nerobme dvojakých zákazníkov. Škodí to verejnej mienke, výrobcom i obchodu,“ konštatoval Jozef Bíreš (druhý zľava). Slovensko bude podľa neho od Európskej komisie žiadať, aby bola prijatá celourópska legislatíva, ktorá dvojakej kvalite zamedzí.
Rozdielna kvalita sa pritom netýka len potravín, ale ako v panelovej diskusii upozornil Albín Sladovník (prvý vpravo), predseda Sekcie pre kvalitu a bezpečnosť Zväzu obchodu SR, je to aj problém kozmetiky, drogistických výrobkov, textilu či stavebných materiálov.
„Ak Coca-Cola v Rakúsku obsahuje cukor a na Slovensku len sladidlo, je to problém a Európska únia by sa mu mala venovať. Ak mohla únia diskutovať o tom, či majú byť uhorky zahnuté doľava alebo doprava, nemôže teraz hovoriť, že tento problém riešiť nebude,“ prízvukoval na kongrese Samoška Martin Katriak (druhý vpravo), prezident Zvazu obchodu SR. Ako riešenie vidí podporu slovenských výrobkov. „Len žiaľ slovenská produkcia mnohokrát nepostačuje,“ konštatoval.
S ostatnými diskutujúcimi nesúhlasil Ľubomír Tuchscher (prvý zľava), výkonný riaditeľ Slovenského združenia pre značkové výrobky, podľa ktorého veľká časť výrobcov nijako neodlišuje, do akých krajín jej výrobky smerujú. Rozhoduje sa o tom až v logistických centrách. Upozornil na to, že nákupy v cudzine tvoria len jedno percento všetkých výdavkov slovenských domácností, nie je preto podľa neho pravda, že dvojaká kvalita je na Slovensku veľkým problémom. „Priniesli ho hlavne média,“ uviedol. Podľa neho sa výrobcovia značkových výrobkov snažia vyhovieť spotrebiteľom a rozdielnu kvalitu si nedovolia.